bunny
14 آذر 1401 - 14:15

دستگاه‌هایی اجرایی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در کردستان راهکار ارائه دهند

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر و کاهش آسیب‌های اجتماعی راهکار و برنامه‌های علمی تدوین کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی ظهر امروز در  یکصدوپانزدهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که در دفتر نماینده ولی‌فقیه برگزار شد، بر اهمیت و ضرورت بررسی معضل اعتیاد تأکید کرد و اظهار داشت: جرم یک سوم از زندانیان استان مربوط به مواد مخدر است که از توزیع‌کننده تا مصرف‌کننده را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مواد مخدر یکی از آسیب‌های اجتماعی بوده که زمینه آسیب‌های دیگر است، افزود: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر و کاهش آسیب‌های اجتماعی راهکار و برنامه‌های علمی تدوین کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه سخنان خود به فضای فرهنگی کشور و کردستان اشاره کرد و گفت: باید امید و نشاط را در کارها نهادینه و از غرور و انفعال پرهیز کنیم و در برابر کم لطفی‌ها، اذیت‌های خودی و تهدیدهای دشمنان صبور، شکیبا، باوقار و مقاوم باشیم.

وی بر ضرورت تعامل با دیگران و اقشار مختلف مردم تأکید کرد و بیان داشت: خشم و نفرت در دل دیگران را با انسانیت و محبت پاسخ دهیم.

پورذهبی با تأکید بر اینکه مسئولان در مسیر کار مخلصانه، از دایره اخلاق عدول نکنند، خاطرنشان کرد: به قول علامه حسن‌زاده آملی کشیک نفس داشته باشیم، لازم است زبان، چشم و گوش و اعضا و جوارح از دایره اخلاق خارج نشوند.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه برکات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان در این مقطع بسیار به جا و سبب شادی و امید در مردم شد، تصریح کرد: امیدواریم این توجهات همچنان ادامه داشته باشد.

اجرای طرح آموزش رایگان 52رشته هنری در کردستان

علی اصغر دریایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز در این جلسه با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده، "زبان هنر و فرهنگ" را بهترین و مفیدترین راهکار عملی مبارزه و برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد دانست و اظهار داشت: در همین راستا اجرای برنامه‌‌های فرهنگی و هنری در دستور کار قرار گرفته و در سطح استان با نگاه یکسان دنبال می‌شود.

وی بر ضرورت مشارکت آحاد مردم و دستگاه‌های اجرایی برای پیشگیری از گسترش اعتیاد در سطح استان تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های متولی به تنهایی قادر به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه معضل اعتیاد نیستند، بلکه نیازمند عزم همگانی است تا جوانانمان از آسیب‌های این معضل خانمانسوز در امان باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان "رعایت عدالت آموزشی" برای آموزش به عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان را یک اصل دانست و افزود: در همین راستا طرح آموزش رایگان در 52 رشته آموزش هنر در سطح استان در حال برگزاری است که این طرح علاوه‌‍بر اشتغال‌زایی در عرصه فرهنگ و هنر، منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت جوانان خواهد شد.

وی از برگزاری فعالیت‌های هنری با شعار «نه به اعتیاد» در قالب تولید چهار اثر تئاتر خیابانی، 5 عنوان فیلم کوتاه موضوعی، برگزاری کنسرت‌های موسیقی در مناطق حاشیه شهرها از جمله نایسر، برگزاری نمایشگاه‌های عکس و پوستر و رویداد طنز تئاتر دیواندره در سطح شهرستان‌های استان خبر داد و بیان کرد: حمایت از چاپ کتاب و مقالات حوزه اعتیاد نیز از دیگر برنامه‌های اولویت‌داری بوده که به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در کردستان دنبال می‌شود.

دریایی در بخش پایانی سخنان خود تحرکات و اهانت‌های اغتشاشگران به مقدسات و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری را محکوم کرد و ابراز داشت: توهین به اولاد پیغمبر(ص) و قرآن که در اتاق فکر دشمن  برنامه‌ریزی شده است، نیاز به جهاد تبیین دارد.

انتهای پیام/481/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898215